Proces rozmrażania to kolejna specjalność firmy Travaglini S.P.A. wykorzystywana do obróbki każdego rodzaju mięsa i ryb. Zagwarantowana przy tym jest idealna równomierność rozkładu temperatury w całej przestrzeni komory, zminimalizowane obsuszenie produkt w pełnym procesie, który może trwać od 12 do 36 godzin, zależnie od rodzaju i rozmiarów produktu.
Pełne sterowanie mikroprocesorowe oparte jest na wskazaniach czujników temperatury i wilgotności względnej w komorze. Czujniki te są umieszczone we wnętrzu i na powierzchni produktu, więc dzięki takiej lokalizacji dają bieżące dane o zmianach, w konsekwencji to one zarządzają procesem. Regulacja temperatury odbywa się między -5°C a +20°C, a wilgotność względna może sięgać 95-100%. System nadzorujący proces umożliwia oprócz pełnego bieżącego nadzoru procesowego, w tym graficznego, zdalne programowanie, zdalną pomoc techniczną oraz optymalizację zużycia energii na każdym etapie.
Nadmuch przygotowanego w maszynowni powietrza odbywa się przez dwa ścienne kanały ze stożkowymi dyszami. Przepływ powietrza kanałami jest stale regulowany przepustnicą z siłownikiem liniowym. Po przejściu przez przestrzeń komory powietrze jest odprowadzane z komory poprzez dysze sufitowe z precyzyjną regulacją szczelinową.
Ogrzewanie i nawilżanie parą nasyconą przyśpiesza proces oraz zapewnia równomierny współczynnik przenikania ciepła w całej komorze.
Cechą szczególną rozmrażalniczych komór Travaglini jest wykonanie maszynowni, nagrzewnic i chłodnic, wentylatorów, kanałów nawiewnych i powrotnych w całości ze stali nierdzewnej.
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne i wyjątkowa higiena procesu przekładają się na bardzo korzystne terminy przydatności do spożycia rozmrożonych produktów, zachowujących przy tym wszelkie walory naturalnego produktu.
Po zakończonym procesie rozmrażania instalacje Travaglini mogą pracować w trybie chłodniczym, chroniąc w ten sposób rozmrożone produkty aż do ich wyjęcia z rozmrażalni.
Reasumując, podkreślić należy, że technologia rozmrażania Travaglini jest wolna od typowych wad tradycyjnych metod zanurzeniowych - oszczędność wody, poprawa mikrobiologii, minimalizacja strat produktowych oraz pełna kontrola nad procesem na każdym jego etapie.