Dojrzewanie to kluczowy etap obróbki tradycyjnych, szlachetnych i tak wartościowych produktów mięsnych jak salami, szynki dojrzewające czy produkty półtrwałe.
Dzięki wyjątkowemu połączeniu mocy chłodniczej i grzewczej instalacje Travaglini są w stanie odbierać od produktów wilgoć w zrównoważony sposób, uzależniony od fazy procesu i aktywności wodnej produktu. Ryzyko powstawania obsuszki jest więc praktycznie wyeliminowane, ponieważ system pracy maszynowni jest zarządzany wilgocią uwalnianą z produktów, przechodząc naprzemiennie między fazami pracy czyli osuszaniu powierzchni produktu i odpoczynku, umożliwiającemu swobodną migrację wilgoci z wnętrza produktu.
Rozkład przepływów powietrza w komorze musi być idealnie równomierny by zapewnić identyczną obróbkę produktów w całej przestrzeni komory. Travaglini stworzył różne systemy dystrybuujące by ten cel osiągać:
System zarządzania komputerowego oprócz śledzenia temperatury i wilgotności względnej umożliwia włączanie wcześniej zdefiniowanych i zapisanych programów, optymalizację obsuszania, zapis graficznych przebiegów i ich ilustrację na monitorze, weryfikację dokładnego postępu całego procesu fermentacji bądź dojrzewania. Ponadto w sytuacjach wyjątkowych system daje możliwość zarządzania stanami alarmowymi, zdalnego programowania pracy komór czy optymalizacji zapotrzebowania energetycznego na realizację procesu.
W zakresie niskich nakładów na energię w produkcji Travaglini robi naprawdę wiele – np. wykorzystuje w pełni ciepło kondensacji wytwarzane w trakcie procesu chłodniczego. Opcjonalny wymiennik ciepła może produkować gorącą wodę (40-45°C), która wykorzystywana jest dla wszelkich celów zakładowych.
System entalpii wykorzystuje moc osuszania powietrza zewnętrznego gdy tylko jest to fizyczne możliwe. Algorytmy działania umożliwiają wykorzystanie powietrza zewnętrznego nawet gdy jeden z parametrów ( temperatura lub wilgotność względna) wydają się być daleko od wartości zadanych.
W rozwiązaniach z niezależnym agregatem chłodniczym jest zainstalowany dodatkowy obwód chłodniczy, gwarantujący zwiększenie mocy chłodniczej o 15-18% w stosunku do typowego korzystania z energii elektrycznej. Kolejnym krokiem energooszczędności jest stosowanie wysoce efektywnych silników – IE2 – IE3, zmniejszających zużycie energii elektrycznej.
Falowniki szeroko stosowane przez Travaglini do silników wentylatorów czy sprężarek zwiększają lub zmniejszą ich prędkości pracy, optymalizując efektywność dostosowaną do zmiennych warunków procesowych. Tym bardziej, że napędy bezpośrednie tych silników są dodatkowym czynnikiem redukującym zużycie energii elektrycznej.
Travaglini powszechnie stosuje w swoich instalacjach zawory regulacyjne w obwodach chłodniczych i grzewczych, co zwiększa wydajność, precyzyjnie dostosowując się do bieżącego zapotrzebowania energetycznego procesu.
Na liście zabiegów oszczędności energii należy też wspomnieć o wykorzystaniu gorącego gazu do systemowego rozmrażania chłodnic, realizowanego częściej i w pełni automatycznie.